برای زندگی

زندگی مثل آب خوردن تو لیوان شکسته میمونه...

برای زندگی

زندگی مثل آب خوردن تو لیوان شکسته میمونه...

دوست دارم بنویسم
از جریان بی تکرار و گذرای زندگی ،
- - - - -
نوشته هام یه جور دست نوشته اس
پایه ی علمی نداره
و شایدم نقص و ضعف نگارشی داشته باشه
اما
تمام تلاشمه

طبقه بندی موضوعی
پربیننده ترین مطالب

مهرطلبی

جمعه, ۱۳ فروردين ۱۳۹۵، ۰۱:۰۷ ق.ظ

مهرطلبی ، بیماری راضی کردن دیگران

مهرطلب ها صرفا ادمهای خوبی نیستند که می خواهند همه را راضی و خشنود نگه دارند بلکه کسانی هستند که وقتی مخواهند به کسی جواب "نه" بدهند جواب "آری" را انتخاب می کنند. مهرطلب ها به تایید و تصدیق دیگران اعتیاد دارند. ترس آنها از این که مبادا کسی را از خود ناراحت و خشگمین سازند ، سببی هست تا پیوسته و به هرقیمت که شده در مقام راضی کردن دیگران باشند.

+مهرطلب ها میخواهند در نظرخودشان و در نظر دیگران اشخاصی خوشایند ظاهرشوند. هویت آنها از این خوشایند بودن نشات میگیرد.

+ وقتی شما به این رفتارگرایش داشته باشید ، از بیم آن که مورد انتقاد قرارنگیرید از دیگران انتفاد نمیکنید. به عبارت دیگر راه اجتناب از تعارض و تضاد را انتخاب می کنید.

مهرطلبی

 

پی نوشت:
دو سه روزه با این کتاب مشغولم ، یا شایدم به نوعی اون با من مشغوله . از اصطلاحات و بعضی کلماتش هراس نداشته باشید . برای من که قبلا با این موضوع اندکی آشنایی داشتم این کتاب روشن ، روان و کاربردی نوشته شده بود.
مهرطلبی یعنی اینکه خیلی وقتا حرف یا انتقادی توی دلت می مونه ، یعنی نمیتونی راحت "نه" بگی ، یعنی توی رودرواسی میمونی در حالی که ته دل ت چیزدیگه ای میگه ، یعنی نمیتونی خشم و ناراحتی ت رو بجا و درست اعلام کنی و از حق ت میگذری تا مثلا دلی رو نشکنی و کسی ازت دلخور نشه ، یعنی به جز خودت تلاش میکنی همه رو شاد و خشنود کنی تا ازت رضایت داشته باشن.

اگه میخواهید از مهرطلبی بیشتر بدونید در ادامه ی مطلب با خلاصه ی ابتدایی این کتاب همراه باشید

آیا با بیماری راضی کردن دیگران مواجه هستید؟ سبب این ناخوشی را می توان به سه گروه تقسیم کرد:
1.ذهنیت راضی کردن دیگران (خطاهای فکری شناختی)
2.عادت راضی کردن یگران ( رفتارهای وسواسی)
3. احساس راضی کردن دیگران ( احساسات و عواطف هراسنده )
وقتی به علت اصلی بیماری پی می برید می توانید تلاشتان را یکپارچه کنید تا بهترین راه درمان را پیدا کنید.

1.ذهنیت راضی کردن دیگران: این افراد مهرطلب ، اسیرذهنیتی هستند که مسایل و مشکلات ناشی از بیماری راضی کردن را افزایش می دهد. مهرطلبی _شما ناشی از اندیشه ثابت و برقراری است که فکر میکند باید کاری کنید که همه شما را دوست بدارند. شما عزت نفش و هویت خود را باتوجه به کاری که برای دیگران میکنید اندازه میگیرید ، شما معتقدید که قبل از برطرف کردن نیازهای خود باید نیازهای دیگران را مرتفع سازید. در این ذهنیت معتقدید اگر خوب باشید و به دیگران کمک کیند مانعی میشود تا دیگران دست رد به سینه شما بزنند . درحالی که برای خود مقرارات سخت و بی انعطاف وضع می کنید ، اغلب از خود به شدت انتقاد می کنید و از خود رفتارهای کمال طلبانه انتظار دارید.

2.عادت راضی کردن دیگران: این افراد مهرطلب ، عادت دارند به زیان خود نیازهای دیگران را براورده سازند . اگرشماهم اینگونه باشید اغلب اوقات برای دیگران کار بیش ازاندازه می کنید ، هرگز به کسی جواب نه نمی دهید ، به ندرت انحام دادن کاری را به دیگران واگذار می کنید و اغلب بیش از ندازه متعهد می شوید.

3. احساس راضی کردن دیگران: اگر شما در این گروه قرار دارید بیشتر دچار اضطراب می شوید زیرا از آن می ترسید که اگر به گونه دیگری رفتار کنید ، رویارویی و خشم دیگران را برای خود می خرید . نشانگان این بیماری در این حالت در اصل یک تاکتیک اجتنابی است که از شما در برابر ترس ، خشم ، اختلاف و رویارویی حراست می کند اما همان طور که میدانید با این تاکتیک نه تنها هراس شما کاهش نمی یابد بلکه هر بار برشدت آن افزوده میشود. ازانجایی که شما از احساساست و عواطف دشوار اجتناب می کنید هرگز نمی اموزید که چگونه به طور موثری با تعارض ها وا ختلافات روبروشوید و چگونه به طرز مطلوبی با خشم خود کناربیایید.

+ مهرطلب ها از آنجایی که میخواهند همیشه ادم خوب و خوشایندی باشند نمیتوانند خشم و ناخشنودی خود را هراندازه بجا و بحق باشد نشان دهند.

+ سرکوب ادامه دار و مزمن خشم به اندازه خشم توفنده میتواند به شما لطمه بزند

+ ممکن است شما خشم را که یک حالت احساسی و عاطفی است با پرخاشگری که یک رفتار است اشتباه بگیرید. در شرابط خاص خشم ممکن است منجر به تهاجم و پرخاش شود اما لزوما وهمیشه این اتفاق نمی افتاد .

+ توانایی کنترل خشم و ابراز موثر و صحیح آن ، از احتمال بروز رفتار_پرخاشگرانه می کاهد. بخاطر داشته باشید که خشم به خودی خود و ذاتا خطرناک یا بد نیست انچه خشم را ناسالم میکند طرز ابراز آن است .

نظرات  (۴)

ممنون بابت معرفی کتاب
پاسخ:
خواهش میشه ..  مطالب این کتاب برای خودم خیلی ارزش داره ، امیدوارم دوستام فکر نکنن این یه کتاب تخصصی روانشناسیه . فوق العاده بود واسم
چقدر از زاویه خوبی به این موضوع نگاه کردین
مرسی بابت معرفی کتاب :-)
سلام
خیلی خوب و موثر بود ممنون بابت معرفی کتاب... من همیشه با این مشکل دست به گریبان هستم...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">