برای زندگی

زندگی مثل آب خوردن تو لیوان شکسته میمونه...

برای زندگی

زندگی مثل آب خوردن تو لیوان شکسته میمونه...

دوست دارم بنویسم
از جریان بی تکرار و گذرای زندگی ،
- - - - -
نوشته هام یه جور دست نوشته اس
پایه ی علمی نداره
و شایدم نقص و ضعف نگارشی داشته باشه
اما
تمام تلاشمه

طبقه بندی موضوعی
پربیننده ترین مطالب

۵ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

نقد و نظر

شنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۵، ۰۹:۳۵ ق.ظ
زنان هم مانند مردان نظر میدهند و نقد میکنند اما بواسطه زن بودن و دید همه جانبه ی گسترده شان در کشف و بیان نکات منفی ها راحت تر و ماهرترند . اینطور می شود که  اکثر نقدهایشان از دید ما مردان انتقاد از نداشته هاست و نبودن ها ، در این مواقع این نقد به گوش ما مردان غر شنیده میشود .
از آنسو ما مردان هم کم و بیش این منفی ها را حس میکنیم اما فکر میکنیم که ؛ چندان مهم نیست ؛ حتی بیان شان حالمان را بدتر میکند پس سعی در استتار موقت منفی ها داریم تا در اسرع وقت شاید ;-) برای بهبود اوضاع بکوشیم.

+نکته ی اخلاقی: نقدها را بشنوید حتی اگر عمل نمی کنید.

فقط خدا

سه شنبه, ۲۵ آبان ۱۳۹۵، ۰۱:۵۳ ق.ظ
باید به آدمها اعتماد کرد ولی اطمینان هرگز ...
ما آدم هستیم ، نمی توانیم و نمی خواهیم انفرادی زندگی کنیم 
منظورم از زندگی انفرادی زندگی واقعی تک نفره است . حتی فراتر از سلول انفرادی . چراکه در سلول انفرادی هم لااقل کسی هست که برات غذایی تهیه کرده باشد.
ما آدمها مجبوریم با دیگران تبادلات بیرونی داشته باشیم ، تبادل پول و کالا ، تبادل حرف و کلام ،  تبادل دستور و اجرا  و جالب که به ازای هرنوع از این تبادلات بیرونی یک نوع مبادله ی درونی بین افراد شکل میگیرد ؛ مبادله احترام و اعتماد .
سخن کوتاه کنم ؛ اعتماد لازم است اما هرچقدرهم اعتمادها تلبار شود بازهم به پای اطمینان نمی رسد. بازهم برای هر انسانی متصور است که در آن واحد و بواسطه ی منافعش تغییر موضع دهد و اعتماد دوطرفه را فدای منافع یکطرفه کند . دقت کنید هر انسانی شامل این موارد هم می شود ؛ والدین ، همسر، دوستان ، روسا ، همسایه گان و هرموجود دوپا.
اعتماد برای بنده هاست و اطمینان برای خدا ..

بوم خالی

جمعه, ۲۱ آبان ۱۳۹۵، ۰۸:۵۸ ق.ظ

کسی که میخواهد فعالیت کند، نباید از اینکه گاهی اشتباه کند، بترسد. نباید از اینکه گاهی لغزش داشته باشد بترسد.
خیلی از انسانها فکر میکنند، برای اینکه انسان خوبی باشند، باید دقت کنند که به هیچ کس هیچ آسیبی نرسانند. این یک دروغ است. هیچ کاری نکردن و هیچ اشتباهی نکردن، توقف است. ایستادن است. متوسط ماندن است. میانمایگی است.

هر وقت یک بوم خالی می بینی که به شکل احمقانه ای به تو خیره شده و نگاهت میکند، با قلم و رنگ بر گوشش بکوب تا از خواب برخیزد. نمی دانی که نگاه خیره ی بوم خالی به هنرمند، چقدر فلج کننده است. انگار به تو میگوید: تو هیچ کاری نمیتوانی بکنی!

تاثیرگذاری نگاه خیره ی بوم خالی، گاهی چنان است که نقاشان را به احمق هایی ترسو تبدیل میکند. نقاشان زیادی را می شناسم که از بوم خالی میترسند و نمیدانند که این بوم خالی است که از یک نقاش پرشور، بر خود می لرزد.

زندگی هم برای اکثر ما چنین چیزی است. یک بوم خالی. بی معنی. چیزی که نگاه خیره اش، انگیزه و روحیه را از تو میگیرد. اما مهم نیست که زندگی چگونه به نظر می آید، از نگاه سرد و بی روح آن نباید ترسید.

کسی که ایمان و انرژی و حتی چیزکی میداند در مقابل بوم خالی زندگی فلج نمی شود . رنگ را به گوشه ای از آن می پاشد و ترسیم تصویری بزرگ را آغار می کند ..


+ از کتاب Ever yours (همیشه برای تو) ونسان ون گوگ

+این متن زیبا رو اولین بار اینجا خوندم

ش ک س ت

جمعه, ۱۴ آبان ۱۳۹۵، ۰۶:۲۰ ب.ظ
همه دوست دارن تصمیم هاشون درست از آب در بیاد ،
همه دوست دارن انتخابهاشون به موفقیت ختم بشه و از طرفی از شکست بیزارن .
ما آدمها اینقدر که از شکست میترسیم و بهش فکر میکنیم به موفقیت دل نبستیم و ازتصورش لذت نمی بریم.
همه ما آدمها از شکست می ترسیم ،
شاید دلیل اصلی این باشه که بعد از شکست محبوبیت و مقبولیت قبلی رو نداریم ، بعد از شکست احساس حقارت و حماقت از درون داریم و تصور میکنیم سایرین هم از این پس و از بیرون این نگاه رو بما خواهند داشت .
بنظرم هرچقدر این ترس از شکست بیشتر باشه انتخاب ها و بویژه فعالیت مون( Act )کمتره و بیشتر دچار انفعال خواهیم بود .
شاید چون شدیدا می ترسیم انتخاب مون درست نباشه و مسخره بشیم ، میخواهیم قبل از انتخاب ازهمه جهات بررسی منطقی و غیراحساسی داشته باشیم ولی بازهم همچنان شک داریم که نکنه انتخاب مون درست نباشه پس انتخاب نمی کنیم و زمان می خریم تا وقتی که دیگه فقط یک راه روبرومون مونده و دیگه مجبوریم همین راه رو بریم. اونوقت تازه با این حرف خودمون رو راضی میکنیم که :ا لان که همین یک راه رو دارم . مجبورم و توی همین مسیرم ، می بینی که حالا توی دوراهی نیستم .
حتی ترس از شکست بعد از تفکرهمه جانبه و انتخاب مسیر هم باعث انفعال میشه . بعد از تفکر و  در مرحله ی اقدام و عمل هم شک میندازه که نکنه اینا روی کاغذ و خلاء جواب میده و ممکنه توی واقعیت درست از آب در نیاد ، نکنه یه چیزو از یه جا ندیدم. اونوقته که با وجود تصمیم و تحلیل هیچ حرکت و اقدامی نداریم. معمولا توی این مرحله خوب تحلیل میکنیم ولی عمل نداریم .
وقتی بیش از اندازه از شکست بترسیم ، فقط توی بازیهایی از زندگی شرکت میکنیم که از قبل 98% به برنده بودن اطمینان داشته باشیم .....

طلای درون

سه شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۵، ۰۷:۲۴ ق.ظ

این جمله ی دکتر رو باید طلا گرفت :"اعتمادبه نفس منشاءش از درونه"

هر دفعه که رویدادی باعث میشه به این جمله برسم ، مفهوم این جمله رو عمیق تر از قبل حس میکنم .

چرا اتفاقات منفی بیرونی اینقدر بار منفی روی اعتمادبنفس ما داره ؟

چرا بواسطه ی بعضی داشته ها و نداشته های بیرونی حس اعتمادبنفس مون اینقدر شناور عمل میکنه ؟